Etkinlik & Haberler

Tümü
20 Kasım 2018

Az gören çocuklar Günışığı ile hayata dahil oluyor

Az gören çocuklar Günışığı ile hayata dahil oluyor

Betimleme

Günışığı Projesi ile az gören çocukların eğitiminde ve hayata katılımında engelleri ortadan kaldıran Türk Telekom’dan, Dünya Çocuk Hakları Günü’nde anlamlı mesaj: “Her çocuğun eşit koşullarla eğitim hakkı vardır.”

2 Eylül 2018

Türk Telekom engelliler geleceğin teknoloji standartlarını belirleyecek

Türk Telekom engelliler geleceğin teknoloji standartlarını belirleyecek

Betimleme

Türk Telekom’un Kurumsal Sosyal Sorumluluk projesi Sesli Adımlar, Tüketici Teknolojisi Derneği CTA tarafından düzenlenen ve engellilerin hayatını kolaylaştıran teknolojiler alanında standartların belirleneceği “Erişilebilirlik” çalıştayına davet edildi.

20 Ağustos 2018

Türk Telekom’un Günışığı Projesi çocuklarının vizöründen Ara Güler

Türk Telekom’un Günışığı Projesi çocuklarının vizöründen Ara Güler

Betimleme

Türk Telekom’un, Engelsiz Yaşama Derneği ile yürüttüğü Günışığı Projesi kapsamında az gören çocuklar, Ara Güler ile bir araya geldi.

28 Nisan 2018

Türk Telekom’un Sesli Adımlar projesi başarılarını dünyaya taşıyor

Türk Telekom’un Sesli Adımlar projesi başarılarını dünyaya taşıyor

Görsel gözünde koyu renkli gözlükleriyle kapı ağzında durmuş elindeki cep telefonu uygulamasına parmaklarıyla dokunarak odaklanmış beyaz saç ve sakallı zayıf sarışın 65’li yaşlarda bir erkeğin fotoğrafı.

Türkiye’nin lider bilgi ve iletişim teknolojileri şirketi Türk Telekom’un görme engellilerin karmaşık yapılarda hayatını kolaylaştıran sosyal sorumluluk projesi Sesli Adımlar, Amerikan Ulusal Görme Engelliler Federasyonu NFB’den (The National Federation of the Blind Jernigan Institute) tam not aldı.

1 Nisan 2018

Telefon Kütüphanesi Gönüllülerin Sesiyle Büyüyor

Telefon Kütüphanesi Gönüllülerin Sesiyle Büyüyor

Görsel, Don Kişot oyunundan fırlamış gibi dönem kıyafetleri içinde verilmiş bir pozun fotoğrafı. Üzerindeki kalın zırhla Don Kişot, kolunu yanında duran yuvarlak sehpaya dayamış ve üstündeki şarj yuvasında takılı dijital bir telefona bakar konumda oturuyor. Don Kişot’un uzun ince yüzünde gri beyaz uzun sakalı, uçları yukarı kıvrık uzun ince bir bıyığı var. Kalın kaşları da yanlardan uzayarak yukarı kıvrılmış. Sivri burunlu yüzü, 70’li yaşların verdiği yaş mimik çizgileriyle dolu. Gözleri önünde duran telefona doğru dönük aşağıya doğru tebessümle duruyor. Üstüne bedeni ve omuzlarını örten perçemli demirden bir zırh giymiş. İç gömleğinin mor bej biyeli bol ve dökümlü uzun kolları zırhın içinden çıkıyor. Belden aşağısında kat kat balon misali içe kıvrık bir formda kumaştan bir etek ile tayt benzeri bir pantolon var. Başında uçlarını zırhının içine soktuğu kumaş bir başlık takılı. Onunda üstünde geniş çevreli yüz kısmana dönük siperlik kısmında yarım daire bir kesik olan ve tası andıran demirden bir şapka var. Sağ eliyle üstünde Don Kişot yazan kalın ciltli bir kitabı göğsüne dayayarak durmakta. Önünde durduğu duvar gri mavi koyu tonlarda

Türk Telekom görme engelliler için yepyeni dünyaların kapılarını açan ve görme engelli kitapseverlerin telefondan dinleyebileceği yaklaşık 2000 sesli kitabın bulunduğu ‘Telefon Kütüphanesi’ uygulamasındaki arşivini gönüllülerin katkılarıyla zenginleştiriyor.

18 Mart 2018

Türk Telekom’un “Sesli Adımlar” uygulaması çok dilli altyapıyla hizmet verecek

Türk Telekom’un “Sesli Adımlar” uygulaması çok dilli altyapıyla hizmet verecek

Kare mavi zemin üzerinde ortada elinde bastonuyla yürüyen beyaz çizgiyle çizilmiş çöp adam görselinin iki yanında küçükten büyüğe doğru giden renkli parantezler var.

Türkiye’nin lider bilgi ve iletişim teknolojileri şirketi Türk Telekom’un işitme ve görme engelliler için 2014 yılında geliştirdiği, Türkçe ve İngilizce olarak ücretsiz şekilde hizmet veren Sesli Adımlar uygulaması, desteklediği dil sayısını Almanca ve Arapça ile genişletti. Türk Telekom’un Sesli Adımlar’ın kapsayıcılığını artırma hedefiyle çok dilli altyapı çalışmaları esnasında uygulamanın İngilizce, Almanca ve Arapça konuşan ülkelerde yaygınlığının daha çok olduğu gözlendi. Bu veriden yola çıkan Türk Telekom, Sesli Adımlar’ın kullanılabildiği dillere Arapça ve Almanca’yı da ekledi.

24 Şubat 2018

Türk Telekom’un “İnternetle Hayat Kolay” projesi 81 ile yayılacak

Türk Telekom’un “İnternetle Hayat Kolay” projesi 81 ile yayılacak

Fotoğrafın iki yanında Türk Telekom’un internetle hayat kolay yazısı yazan insan boyundan uzun dikdörtgen afişleri var. Arkada beyaz zemin ve tavandan ışıklandırmalı bir koridor, yerde kahverengi zemin üzerine açık mavi puantiyelibir halı var. En öndeki gençler oturuyorlar. Arka iki sıradakilerse ayakta duruyorlar. En ön solda bir kişi ayakta. Hepsi, gülümseyerek el sallıyorlar.

Türkiye’nin lider bilgi ve iletişim teknolojileri şirketi Türk Telekom’un, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Habitat Derneği ile birlikte hayata geçirdiği kurumsal sosyal sorumluluk projesi “İnternetle Hayat Kolay” 2018 yılı sonunda 81 ile yayılmayı hedefliyor. Bugüne kadar kalkınmada öncelikli 54 ilde gerçekleşen yüz yüze eğitimlerle yaklaşık 30 bin kişiyi dijital dünya ile tanıştıran proje, bölgesel ve ekonomik eşitsizlikleri ortadan kaldırarak, herkes için bilgiye erişim imkânı sunmayı ve internet okuryazarlığı eğitimleriyle herkesi dijital dünya ile tanıştırmayı amaçlıyor.

16 Aralık 2017

Türk Telekom’un Günışığı Projesi, Best Business Awards’ta en iyi sosyal sorumluluk projesi seçildi

Türk Telekom’un Günışığı Projesi, Best Business Awards’ta en iyi sosyal sorumluluk projesi seçildi

Arkada beyaz duvar üzerinde yarısı görünen bir tablo var. Duvarın önünde, kirli sakallı, siyah kısa saçlı gözlüklü, beyaz gömlekli adam, kollarını kavuşturmuş ayakta duruyor, gülümsüyor. Adamın yanında bir makine var.

Türkiye’nin lider bilgi ve iletişim teknolojileri şirketi Türk Telekom, İngiltere’nin önde gelen ödül ve değerlendirme kuruluşlarından Awards Intelligence tarafından 11 senedir düzenlenen Best Business Awards ödüllerinde Günışığı Projesi’yle “En İyi Sosyal Sorumluluk Projesi” ödülünün sahibi oldu. Kuruluşların 20 kategoride başvuru yaptığı ve uluslararası düzeyde prestij sahibi olan Best Business Awards’da başvurular, kendi alanında deneyimli jüri üyeleri tarafından, özellikle inovasyon ve başarı sonuçları göz önünde tutularak değerlendiriliyor.

8 Aralık 2017

“Türkiye’nin En İyi Projesi” Tablolar Konuşuyor

“Türkiye’nin En İyi Projesi” Tablolar Konuşuyor

Küçük siyah platform üzerinde sarı bir alev şeklinde bir ödül plaketi var. Siyah platformun üzerinde European Excellence Awards 2017 (Avrupa Mükemmeliyet Ödülleri)

Türk Telekom Kurumsal İletişim Direktörü Hamdi Ateş, Tablolar Konuşuyor Projesi ve alınan ödülle ilgili olarak; “Telefon Kütüphanesi kapsamında hayata geçirdiğimiz, Türkiye’nin görme engellilere yönelik ilk betimlemeli resim sergisi olan Tablolar Konuşuyor, tüm engelli bireylerin hayata eşit koşullarla tutunabilmesinin önünü açan önemli bir proje. Avrupa’nın en önemli ödülleri kapsamında “Türkiye’nin En İyi Projesi” ödülüne layık görülmekten gurur ve mutluluk duyuyoruz.” dedi.

1 Aralık 2017

Türk Telekom’dan down sendromlu gençlere “İnternetle Hayat Kolay” eğitimi

Türk Telekom’dan down sendromlu gençlere “İnternetle Hayat Kolay” eğitimi

Solda bir ve arkada iki pencereli aydınlık derslikte, önde 6 kişi önlerinde bilgisayarları ile oturuyor. Arkada bir sıra katılımcı daha bilgisayarları başında oturuyorlar. Öndeki ve arkadaki sırada ikişer öğretmen, ayakta öğrencilere doğru eğilerek bilgisayar kullanmayı öğretiyorlar. Duvarlarda renkli resimler var.

Türk Telekom Kurumsal İletişim Direktörü Hamdi Ateş, İnternetle Hayat Kolay projesi ile ilgili olarak “Yola çıkarken ufacık bir kar topu olan proje bugün tüm Türkiye’ye bir çığ gibi yayılmış durumda. Proje kapsamında bugüne kadar Türkiye’nin 54 şehrinde 30 bin kişiye dijital dünyanın kapılarını araladık. Bu kapsamda Trabzon’da yaşayan 50 down sendromlu gencimize iki gün boyunca verdiğimiz internet eğitimleri ile onları da dijital dünya ile tanıştırdık. Bu gönüllülerimiz için de çok özel bir deneyim oldu. Canla başla down sendromlu gençlerimizin hayatına dokunmak için çalışan eğitmenlerimize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

25 Kasım 2017

Türk Telekom’dan görme engelliler için bir ilk: Türkiye’nin ilk para tanıma teknolojisi

Türk Telekom’dan görme engelliler için bir ilk: Türkiye’nin ilk para tanıma teknolojisi

Mavi kare zemin üzerinde bir telefon , içerisinde 20TL görüntüsü ve ses göstergesi var. Telefonun etrafında renkli Türk Telekom logosu olan üçgenler var.

Türk Telekom Kurumsal İletişim Direktörü Hamdi Ateş,"Para Tanıma görme engelli kullanıcıların ihtiyaçları dikkate alınarak tasarlandı. Proje, başından sonuna kadar 10 kişilik görme engelli fokus grubunun katkıları, testleri ve iyileştirme önerileri ile geliştirildi. Kodlama kısmı hariç, ‘görme engellilerin, görme engelliler için geliştirdiği’ bir uygulama diyebiliriz. Telefonun hafızasında çalışan, internet bağlantısına ihtiyaç duymayan uygulama, her türlü aydınlatma şartında çalışacak şekilde tasarlandı. İlk aşamada Türk Lirası banknotlarını tanıyan uygulamaya sonraki fazlarında Dolar ve Euro banknotlarını da tanıma özelliğini eklemeyi planlıyoruz"dedi.

8 Kasım 2017

Türk Telekom “Kitaplara Ses” uygulaması ile Dünya Çocuk Kitapları Haftası’na hazır

Türk Telekom “Kitaplara Ses” uygulaması ile Dünya Çocuk Kitapları Haftası’na hazır

Resimde sadece portresi yer alan, siyah kısa kollu bluz giymiş, inci küpeli kısa siyah saçlı, sade makyajlı kadın bize doğru bakıyor ve kararlı şekilde gülümsüyor.

Türk Telekom Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM) iş birliği ile görme engellilere ücretsiz olarak sunduğu Telefon Kütüphanesi projesi kapsamında geliştirdiği “Kitaplara Ses” mobil uygulamasıyla, Dünya Çocuk Kitapları Haftası’na hazır.

10 Ağustos 2017

Birleşmiş Milletler ’den Türk Telekom’un Telefon Kütüphanesi’ne büyük onur

Birleşmiş Milletler ’den Türk Telekom’un Telefon Kütüphanesi’ne büyük onur

Görsel, Don Kişot oyunundan fırlamış gibi dönem kıyafetleri içinde verilmiş bir pozun fotoğrafı. Üzerindeki kalın zırhla bejli grili tonlarında bir duvar önünde pozunu vermiş olan Don Kişot, kolunu yanında duran masaya dayamış ve üstündeki şarj yuvasında takılı dijital bir telefona bakar konumda duruyor. Don Kişot’un uzun ince yüzünde gri beyaz uzun sakalı, uçları yukarı kıvrık uzun ince bir bıyığı var. Kalın kaşları da yanlardan uzayarak yukarı kıvrılmış. Sivri burunlu yüzü, 70li yaşların verdiği yaş mimik çizgileriyle dolu. Gözleri önünde duran telefona doğru dönük aşağıya doğru tebessümle duruyor. Üstüne bedeni ve omuzlarını örten perçemli demirden bir zırh giymiş. İç gömleğinin mor bej biyeli bol ve dökümlü uzun kolları zırhın içinden çıkıyor. Başında uçlarını zırhının içine soktuğu kumaş bir başlık takılı. Onunda üstünde geniş çevreli yüz kısmana dönük siperlik kısmında yarım daire bir kesik olan ve tası andıran demirden bir şapka var. Sağ eliyle üstünde Don Kişot yazan kalın ciltli bir kitabı göğsüne dayayarak duruyor. Görselin sağ üst kısmında beyaz harflerle “DON KİŞOT VE DAHA YÜZLERCE ESER TELEFON BEKLİYOR!” Yazmakta.

Telefon Kütüphanesi, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin desteklemesi amacıyla oluşturulan Business Call to Action (BCtA) programına kabul edildi.

23 Nisan 2017

Siirt Türk Telekom Özel Eğitim Okulu öğrencileri, 23 Nisan’ı İstanbul’da kutladılar

Siirt Türk Telekom Özel Eğitim Okulu öğrencileri, 23 Nisan’ı İstanbul’da kutladılar

Fotoğrafın arkasında dağ ve yeşillik manzarası var. Üzerinde “Bir Zamanlar İstanbul” yazısı yazan çatılı taş bir kemer var. Kemer duvarının üzerinde sağda ve solda sokak lambaları var. Kemerin iki yanında olduğu anlaşılan çok az kısmı görünen kafeler var. Kemerin önünde büyüklü küçüklü ,kızlı erkekli 18 kişi, iki sıra olmuş gülümseyerek poz veriyorlar.

Türk Telekom, engelli çocuklar için kurduğu Siirt Türk Telekom Özel Eğitim okulu öğrencilerini İstanbul’da ağırladı. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında, ilk kez Siirt dışına çıkan 10 engelli öğrenci, iki gün boyunca İstanbul’da bayramın tadını doyasıya çıkardı. Öğrenciler, Ortaköy gibi şehrin simgesi olan semtleri ziyaret etmenin yanı sıra akvaryum ve eğlence parkında da keyifli anlar yaşadılar.

16 Şubat 2017

Türk Telekom 2017 GLOMO Ödülleri’nde üç projesiyle birden finalde

Türk Telekom 2017 GLOMO Ödülleri’nde üç projesiyle birden finalde

Türk Telekom, Dünya Mobil Kongresi (MWC) kapsamında gerçekleştirilen GLOMO Ödülleri’nde üç projesiyle finale kaldı.

Kategoriye ait içerik bulunmamaktadır.