Etkinlik & Haberler

Az gören çocuklar Günışığı ile hayata dahil oluyor

Günışığı Projesi ile az gören çocukların eğitiminde ve hayata katılımında engelleri ortadan kaldıran Türk Telekom’dan, Dünya Çocuk Hakları Günü’nde anlamlı mesaj: “Her çocuğun eşit koşullarla eğitim hakkı vardır.”

Türkiye’de yaklaşık 700 bin kişi kısmen görme yeteneğine sahip olduğu halde kör kabul ediliyor ve günlük yaşamda kendine sınırlı yer buluyor. Az gören çocuklarımız, bu yeteneğe sahip oldukları halde, gören akranlarıyla birlikte okula gidemiyor. Bu farkındalıkla 2014 yılında Günışığı Projesi’ni hayata geçiren Türk Telekom, “Her çocuğun eşit koşullarla eğitim hakkı vardır” diyor.

Türk Telekom tarafından 2014 yılında Ey-Der işbirliğiyle hayata geçirilen Günışığı Projesi, az gören çocukların erken müdahale eğitimiyle görmeyi öğrenerek yaşamlarını sürdürmesine, görme engelliler okulu yerine kaynaştırma eğitimine devam etmesine destek oluyor. Bu çalışmayla şimdiye kadar 62 ilden 900 çocuğa az gören eğitimi verildi. Kör kabul edilen bu çocukların akranlarıyla kaynaştırılması sağlandı.

Günışığı uygulamalarla zenginleşti

Türk Telekom, Günışığı Projesi kapsamında az gören çocuklar için çeşitli uygulamaları hayata geçirdi. Bunlardan biri de az gören çocukların işlevsel olarak görme becerilerini artırmalarına ve el-göz koordinasyonlarını geliştirmelerine katkı sağlamak için tasarlanan Günışığı Oyunları oldu. Dünyada ilk ve tek olan bu akıllı telefon uygulaması, bugüne kadar yaklaşık 5 bin kez indirildi. Günışığı Oyunları, az gören çocukların yanı sıra görmesi zayıflayan yaşlılar için de kullanılabilen bir uygulama olarak fayda yaratıyor. Bu oyunlar sayesinde, projeye dahil edilemeyen tüm çocukların görme yeteneklerinin geliştirilmesi hedeflendi.

Projeyle yapılan önemli farkındalık çalışmalarından biri de Günışığı Dijital Kartları oldu. Az gören çocukların hazırladığı resimlerin birer dijital tebrik kartına çevrildiği çalışmada, dijital ortamda paylaşılan bu kartlar sayesinde eser sahibi çocukların hikayeleri tüm Türkiye’ye duyuruldu.

Bu projeyle gerçekleşen bir başka ilk de uluslararası standartlara uygun şekilde, değişim teorisi ve yatırımın sosyal geri dönüşümü (SROI) metodu ile projenin sosyal etkisinin finansal değer olarak ölçümlenmesi oldu. Rapora göre, çocuk ve ebeveynler açısından yapılan yatırımın iki katına yakın bir ekonomik değer yarattığı tespit edildi. Ayrıca tüm aile hesaba katıldığında yaratılan değer ise 3.09:1 yani üç katına yükseldi. Türk Telekom'un oluşturduğu sosyal değer, dünya ortalamasının oldukça üzerinde çıktı.

Öğretmenler ve veliler de eğitim alıyor

Günışığı Projesi’nin doğal bir sonucu olarak 2018 yılında hayata geçirilen Okulumda Günışığı Projesi, az gören çocukların velileriyle öğretmenleri hedefliyor. Bu proje kapsamında, Günışığı eğitimlerinden mezun olan az gören çocukların, görme engelliler okulu yerine devam ettikleri temel eğitim okullarında, öğrenci, veli, öğretmen ve yöneticilere az gören eğitimi veriliyor. 11 ilde toplam 50 okul seçildiği projeyle 2 yıl ve 4 eğitim sezonu boyunca eğitimlerin sürdürülmesi planlanıyor. Proje süresi sonunda yaklaşık 5 bin eğitimciye ulaşılması hedefleniyor.