Yuvarlak bir fon içine yerleştirilmiş çizgi resim, kulaklık ve onun içine yerleştirilen dört kitabı içeriyor. Yukarıdan taç çeklinde bir bağlantıyla birbirine bağlanan ve kulaklara denk gelen kısmı küçük kaseleri andıran turkuaz kulaklıktan bir kordon çıkıyor. Kordon dikine aşağı inip sağa dönerek yeniden yukarı yöneliyor ve kulaklığın ortasına konulmuş kitaplara bağlanıyor. Kitaplar kalın ciltli ve rengarenk. Sırasıyla alta turuncu üstünde turkuaz üçünü sırada bej ve en üste pembe ciltli kitap duruyor. Beyaz daire fonun alt ve üst kısmına Türk Telekom’un üçgen tasarımları yerleştirilmiş. Altta daire üstüne konmuş ve ucu sağ yöne dönük sarı üçgene alt uçtan yapışmış kırmızı orta boy üçgen eşlik ederken geride bağımsız lacivert küçük üçgen durmakta. Dairenin sağ üst kısmından bir bölümü görünen lacivert üçgenin ön ucuna ise mavi küçük bir üçgen birleştirilmiş.

Telefon Kütüphanesi

Türk Telekom, bilgiye erişimde fırsat eşitliği ilkesinden hareketle, Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM) iş birliği ile Türkiye'nin ilk telefonda sesli kitap hizmeti ‘’Telefon Kütüphanesi’’ projesini 3 Aralık 2011 Dünya Engelliler Günü'nde hayata geçirmiştir. Görme engelliler için ücretsiz sesli kitap ve içerik hizmeti sunan Telefon Kütüphanesi'nde şiirden romana, tarihten kişisel gelişime, deneme sınavlarından, tasavvufa 50'den fazla kategoride 2 binden fazla sesli kitap, 30 adet dünyaca ünlü tablonun betimlemesi ve Anadolu Ajansı tarafından servis edilen anlık haberler bulunmaktadır.

Görme engelliler Telefon Kütüphanesi’ne, uygulamayı telefonlarına ücretsiz indirerek ve GETEM’den temin edecekleri şifrelerle kayıt yaparak ulaşabilmektedirler.

Yine proje kapsamında görme engelliler için Türk Telekom’un geliştirdiği 2017 yılında para tanıma, 3 Aralık 2020 yılında ise ilaç barkodu tanıma özelliklerini içeren uygulama hayata geçirilmiştir. Uygulamadaki para tanıma özelliği sayesinde kullanıcılar, kağıt paraları kameraya göstererek 1 saniye içerisinde paranın değerini sesli olarak öğrenebilmekte, aynı şekilde RxMediaPharma İnteraktif İlaç Bilgi Kaynağı iş birliği ile 6.000’den fazla ilacın prospektüsüne sesli erişilebilmektedir. Görme engelliler ana menüdeki ilgili fonksiyonu etkinleştirerek, telefon kamerasının ilaç kutusundaki barkodu tanıması ile temel bilgileri sesli dinleyebilmektedirler. Bu özellikler sayesinde görme engelli bireyler bir başkasına ihtiyaç duymadan güvenle alışveriş yapabilmekte ve ilaçların kullanımı ile ilgili temel bilgilere ulaşabilmektedirler.

Telefon Kütüphanesi ve GETEM e-Kütüphanesi’ne gönüllü katkıda bulunarak görme engellilerin daha çok kitaba ve bilgiye ulaşmasını sağlamak isteyen herkes, Türk Telekom’un geliştirdiği "Kitaplara Ses" uygulamasını iOS ve Android işletim sistemine sahip cihazlara ücretsiz indirerek kolayca kitap seslendirebilir.

Görme engelliler "Telefon Kütüphanesi"ne sabit telefonlardan 0800 219 91 91'i arayarak veya Türk Telekom Telefon Kütüphanesi'ni indirerek ulaşabilirler.

GETEM: 0212 - 359 76 59 / 0212 359 75 38

www.getem.boun.edu.tr