Yuvarlak bir fon içine yerleştirilmiş çizgi resim, kulaklık ve onun içine yerleştirilen dört kitabı içeriyor. Yukarıdan taç çeklinde bir bağlantıyla birbirine bağlanan ve kulaklara denk gelen kısmı küçük kaseleri andıran turkuaz kulaklıktan bir kordon çıkıyor. Kordon dikine aşağı inip sağa dönerek yeniden yukarı yöneliyor ve kulaklığın ortasına konulmuş kitaplara bağlanıyor. Kitaplar kalın ciltli ve rengarenk. Sırasıyla alta turuncu üstünde turkuaz üçünü sırada bej ve en üste pembe ciltli kitap duruyor. Beyaz daire fonun alt ve üst kısmına Türk Telekom’un üçgen tasarımları yerleştirilmiş. Altta daire üstüne konmuş ve ucu sağ yöne dönük sarı üçgene alt uçtan yapışmış kırmızı orta boy üçgen eşlik ederken geride bağımsız lacivert küçük üçgen durmakta. Dairenin sağ üst kısmından bir bölümü görünen lacivert üçgenin ön ucuna ise mavi küçük bir üçgen birleştirilmiş.

Telefon Kütüphanesi

Türk Telekom, bilgiye erişimde fırsat eşitliği prensibi ilkesinden hareketle Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM) işbirliği ile Türkiye'nin ilk ücretsiz Telefon Kütüphanesi'ni 3 Aralık 2011 Dünya Engelliler Günü'nde hayata geçirdi. Görme engelliler için telefon üzerinden sesli kitap ve içerik hizmeti sunan Telefon Kütüphanesi'nde şiirden romana, tarihten kişisel gelişime, deneme sınavlarından, betimlemeli filmlere 50'den fazla kategoride binden fazla sesli kitap, 20 adet dünyaca ünlü tablonun 20 ünlü isim tarafından seslendirilen betimlemeleri ve Anadolu Ajansı tarafından servis edilen anlık haberler bulunuyor. Kullanıcılar dinledikleri kitaba diledikleri zaman kaldıkları yerden devam edebiliyor, dinleme esnasında ileri veya geri alabiliyor, daha hızlı veya yavaş dinleyebiliyor; sesli menü ile aradıkları kitaba daha hızlı ulaşabiliyorlar.

Telefon Kütüphanesi hem sabit telefonlardan hem de mobil uygulama olarak hizmet veriyor. Kullanıcılar Türk Telekom Telefon Kütüphanesi uygulamasını ücretsiz indirerek GETEM'den aldıkları şifrelerle yüzlerce esere lokasyon bağımsız istedikleri her yerden erişebiliyorlar.

Telefon Kütüphanesi ile görme engelli kullanıcılar aynı zamanda kağıt paraları tanıyabiliyorlar. Ekranın altına tuttukları kağıt paraların miktarı sesli olarak okunuyor. Böylece kullanıcılar alış verişte, takside ve benzeri durumlarda suistimal edilmeden güvenle alışveriş yapabiliyorlar.

Telefon Kütüphanesi’ne gönüllü katkıda bulunmak isteyen herkes "Kitaplara Ses" uygulamasını iOS ve Android işletim sistemine sahip cihazlara ücretsiz indirerek kolayca kitap seslendirebilirler.

Görme engelliler "Telefon Kütüphanesi"ne sabit telefonlardan 0800 219 91 91'i arayarak veya Türk Telekom Telefon Kütüphanesi'ni indirerek ulaşabilirler.

GETEM: 0212 - 359 76 59 / 0212 359 75 38

www.getem.boun.edu.tr